Bár a katolikus egyház eddig sikeresen elhárított minden világi kérdezősködést a gyermekmolesztálási botránnyal kapcsolatban, azonban Vatikán állam egy jogi képviselőjét január 16-án az ENSZ gyermekjogi bizottsága fogja meghallgatni az ügyben. Az eseményről és az idáig vezető útról szóló tudósítást az alábbiakban az El País mexikói újság internetes cikke alapján közöljük.
Ferenc pápa megölel egy gyermeket a heti audienciája közben a vatikáni Szent Péter téren
Fotó: Reuters
Pedofil papok áldozatai kérik a Vatikán felelősségre vonását
Egy olyan találkozó elé néz a Vatikán, melyre eddig még nem volt példa. Csütörtökön Genfben az ENSZ gyermekjogi bizottsága többek között azt fogja vizsgálni, hogy a Katolikus Egyház hogyan reagált a tagjai által elkövetett gyermekmolesztálási esetekben az elmúlt évtizedekben. Történelmi jelentőségű esemény előtt állunk: mindeddig egyetlen szervezet sem mert szembeszegülni a Szentszékkel.
Áldozatok, valamint az őket képviselő amerikai, mexikói és európai egyesületek éltek az alkalommal, hogy benyújtsák az egyeztetett, jól dokumentált panaszukat a pedofil botrányokkal kapcsolatban a genfi bizottságnak. Csak Mexikó (ahonnan a 169 panaszos és egyesület jelenik meg) több, mint 200 különböző esetet tud felmutatni, és követeli, hogy ezeket mint állami jogsértést vizsgálja az ENSZ. Ezt a bizottság egy különálló folyamat során lesz kénytelen elbírálni.
„Sok szerencsét az ENSZ-szel, Atyám!”, üzente valaki szombaton Coyoacán egykori papjának, Alberto Athiének. Athié hétfőn érkezett Genfbe, hogy találkozzon a bizottság tagjaival. Az atya akkor mondott le, amikor az általa megtett első feljelentések Marcial Maciel, a Krisztus Légiója Kongregáció alapítója ellen süket fülekre találtak, Mexikóban és Rómában egyaránt. Úgy véli, hogy az ENSZ most egyedülálló alkalmat kapott arra, hogy igazságot szolgáltathasson. „Felelősség terheli az egyházat, hiszen bizonyítékok szólnak amellett, hogy a legmagasabb pozíciókból is leplezni próbálták a pedofil eseteket, és így csak megsokszorozták, meghosszabbították ezeket az ügyeket” - nyilatkozta Athié.
A Genfbe vezető út már 1990-ben kezdődött, amikor a Szentszék, mint állam aláírta a Gyermekjogi egyezményt. A megállapodás arra kötelezi azt aláírt feleket, hogy minden öt évben jelentést tegyenek arról, hogy az adott ország milyen sikerrel tartja be a meghatározott cikkelyeket. A Vatikán mindeddig arcátlan módon elmulasztotta ezeknek a beadását: 1995 és 2011 között egy jelentést sem tettek, annak ellenére, hogy addigra javában tombolt a pedofil botrány. „A már beadott dokumentumokban sem esik szó egyszer sem szexuális zaklatásról.” - tette hozzá Athié.
A bizottság júliusban ragadta meg a lehetőséget, hogy a történelem során először számon kérje a Katolikus Egyházon a mulasztásait. Genf többek között részletes információt kért a „lelkészek, szerzetesek, apácák és más vatikáni posztokat betöltők szexuális bűncselekményeiről”. Decemberi nyilvános válaszában a Vatikán egyáltalán nem hivatkozik konkrét esetekre és azt állítja, hogy a vizsgálat csak azokra az országokra tartozik, ahol az adott esetek történtek. „Amikor a Szentszék jóváhagyta az egyezményt, azt nem a világ katolikusainak nevében tette. A Katolikus egyház minden tagját csak a saját országának törvényei kötik” - áll a dokumentumban.
A magyarázkodás nem győzte meg az áldozatokat, akik közül sokan évek óta küzdenek, hogy bebizonyítsák, hogy az egyház aktívan igyekszik eltussolni a berkein belül történt szexuális bántalmazásokat, ahelyett, hogy bármit tennének az azt elszenvedőkért. A jelenleg is tartó botrány csak a múlt évtized legelején tört ki, egy egyesült államokbeli oknyomozó riport folytán, de az intézményen belül régóta szó esik a bántalmazásokról. 1962-ben a Katolikus Egyház minden tagja azt a határozott utasítást kapta, hogy kiátkozás terhe mellett köteles hallgatni minden molesztálási ügyről, amely szabály 2011-re lényegében változatlan maradt: egy szót sem a szexuális zaklatásról.
A mexikói dokumentumok különös hangsúlyt helyeznek a Krisztus Légiójának vezetőjére: „Maciel esetében sokkal nyilvánvalóbb volt az ügy eltussolása, hiszen maga II. János Pál avatkozott közbe” - mondta Athié, kiemelve, hogy hagyományosan a pedofil papokat általában csak „áthelyezték, a botrány elkerülése végett”. A Genfnek benyújtott iratokban azt is követelik, hogy azonnal állítsák le a volt pápa szentté avatásának folyamatát.
A jelenlegi pápa, Ferenc trónra lépésekor azonnal szembe szállt a pedofília problémájával, mivel felállított egy különleges vatikáni bizottságot. Az ENSZ-vizsgálat megállapításai 2014. január 31.-én kerülnek nyilvánosságra.
Fordítás: Magyar Szekuláris Egyesület
Az ENSZ meghallgatás előzetes anyaga az érdeklődők számára ITT érhető el